3.12 Słuchowisko „Baczyński. Apokalipsa” w Radiu Gdańsk – premiera

Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska poświęconemu poecie wybitnemu, żołnierzowi Armii Krajowej i jedynemu synowi swojej matki.

Termin: 3.12.2020, godz. 21.35
Miejsce: Radio Gdańsk online/ https://m.radiogdansk.pl/

Krzysztof Kamil Baczyński, rocznik ’21, ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów, 20 opowiadań. Pseudonim Jan Bugaj, Powązki, kwatera 22A-2-12.

Rok 2021 ogłoszono w Polsce Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Przygotowując się do tego jubileuszu, Radio Gdańsk wspólnie z Fundacją Pomysłodalnia wyprodukowały słuchowisko, które swoją premierę będzie miało w dniu 130. rocznicy urodzin matki Krzysztofa Kamila, Stefanii Baczyńskiej.

Matko – powiedział jeszcze – to nic, że ja daleko, że nas rozdarła ciemność i ból, co tkwi jak nóż. Ja w tobie, ty we mnie płyniemy strugą, rzeką złocistą, drżącą strugą, gwiazdami lśniących róż. Bo nie ma rozerwania, choć rozerwane słowa, bo nie ma zapomnienia, choć życie nas zapomni; z brzęczących kręgów nieba ja w ciebie, a ty do mnie płyniemy.

Reżyseria, scenariusz, koncepcja – Magdalena Olszewska
Muzyka – Bartosz Hervy
Realizacja dźwięku – Jacek Puchalski
Występuje – Edyta Janusz-Ehrlich
Głosu użyczyła – Konstancja Martin

W słuchowisku wykorzystano fragmenty wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fragm. piosenki „Parasola Piosenka Szturmowa” aut. Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek”

Produkcja: Radio Gdańsk, Fundacja Pomysłodalnia, 2020